Εκλογές Συλλόγου Λακεδαίμονος

2024-01-26

Το Δ.Σ. του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Λακεδαίμονος «Ο ΠΛΗΘΩΝ» αποφάσισε ομόφωνα να πραγματοποιήσει δια ζώσης αρχαιρεσίες για την ανάδειξη νέου Διοικητικού Συμβουλίου, Ελεγκτικής Επιτροπής και Εκπροσώπων στο ΝΤ ΑΔΕΔΥ Λακωνίας.

Η συνέλευση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου 2024 και ώρα 17:30 στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Σπάρτης και η εκλογική διαδικασία την Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου 2024 και ώρες 12:00 – 18:00 στο Εργατοϋπαλληλικό Κέντρο Λακωνίας.

Τελευταία ημέρα υποβολής υποψηφιοτήτων είναι η Παρασκευή 2 Φεβρουαρίου 2024 στην ηλεκτρονική διεύθυνση του Συλλόγου (syllogosplithon@gmail.com).

Δικαίωμα του εκλέγειν και εκλέγεσθαι έχουν όλοι οι εκπαιδευτικοί (δάσκαλοι-νηπιαγωγοί-καθηγητές ειδικοτήτων) που εργάζονται με οποιαδήποτε σχέση εργασίας στα δημοτικά και νηπιαγωγεία της περιφέρειας Λακεδαίμονος αρκεί να έχουν τακτοποιήσει τις οικονομικές τους υποχρεώσεις.

Η συνδρομή των εκπαιδευτικών για τη συνδικαλιστική χρονιά 2023-24 είναι:

Μόνιμοι:31€ (22€ για Δ.Ο.Ε. + 9€ στον σύλλογο)

Αναπληρωτές: 24€ (15€ για Δ.Ο.Ε. + 9€ στον σύλλογο) ενώ για τους αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου (ΑΜΩ) είναι 16€.

Στους μόνιμους εκπαιδευτικούς θα γίνει παρακράτηση της συνδρομής από τη μισθοδοσία τους τον μήνα Φεβρουάριο. Οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί μπορούν να καταβάλουν τη συνδρομή πριν από την ψηφοφορία στον ταμία του συλλόγου κ.Γεώργιο Ρουμελιώτη (6972406424) ή να προσέρχονται με το αποδεικτικό της τραπεζικής κατάθεσης της συνδρομής (βλ. Εγγραφή Μέλους στον ιστότοπο).